تبلیغات
matalebe jaleb - وداع با رمضان
لطفا نظراتتون رو به یاهو آیدی من بفرستیدafsh842@yahoo.com
رفته رفته به پایان ماه مبارك رمضان نزدیك می شویم و این ضیافت الهی با همان تب و تاب آغازین در این سراچه فناپذیر، آهنگ وداع را سر می دهد و صفحه جدیدی از گذر عمر ما خاك نشینان را می گشاید؛ لازم است از این گذرگاه نیز عبرت گرفته و همراه با سیدالساجدین علیه السلام، در وداع با این ماه، همنوا گردیم، آنجا كه می فرماید: بدرود ای همنشینی كه چون پدید آمد احترامش بزرگ و چون ناپدید شود، فقدانش دردناك باشد و ای مایه امیدی كه فراقش، رنج افزاید، بدرود ای همدمی كه چون رو آورد، مایه انس و شادی گردید و چون سپری شد، وحشت افزود(1).
شایسته است در این زمان، نفس خود را محاسبه كرده و ببینیم «آیا ایمان به خدا و رسول و كتاب او و حجج او و روز واپسین از مقامات دین افزوده شده است یا خیر؟ و اخلاق او كه ناشی از معارف مذكوره بوده، چگونه است؟ و آیا بیم و امید و صبر و زهد و تجرد برای ذكر خدا و فكری كه او را به انس با خداوند مانوس سازد و معرفتی كه او را به محبت دنبال شده به رضا و توكل و تسلیم و توحید برساند، فراهم شده است یا خیر؟ و به طور كلی آیا شهر رمضان و اعمال آن در او تاثیری نموده است یا كماكان به حالی كه قبلا بوده، باقی مانده است؟ و نیز در افعال خود و حركات جوارح خود حساب كند كه آیا به حال خود مانده، یا در مراقبت احكام خدای تعالی افزایش یافته؟(2) مبادا از این زمان، بهره نگرفته و متضرر باشیم كه رسول خدا(ص) فرمودند: هر كس ماه رمضان بر او بگذرد و آمرزیده نشود، خدا او را نیامرزد(3) مبادا در بین قافله های خودسازی، دیگران گوی سبقت را از ما برده و مغبون باشیم؟! چنان كه در بخشی از سخن امام حسن مجتبی(ع) آمده كه «خداوند ماه رمضان را به منزله میدان مسابقه ای برای بندگان خود قرار داد تا در این ماه به اطاعت و جلب رضایت او با یكدیگر به مسابقه بپردازند؛ پس در این ماه عده ای مسابقه را بردند و گروهی عقب مانده و بی بهره ماندند»(4)
حال اگر از نسیم دلنواز ماه الهی، هجرت از خواسته های خود به سوی مرضات الهی را بهره نگرفته باشیم، پس چه سود؟ اگر در شناخت حقوق الهی و اطاعت او و كسب ثواب، در جا زده و پسرفت كرده باشیم، چه سود؟ اگر در كسب معرفت و فهم دین و احكام مبتلابه در زندگی شخصی و اجتماعی خود و عمل به آنها، حركت جدیدی پدیدار نشده باشد، پس چه سود؟ اگر در رفتار اجتماعی خود، اعم از رفتار خانوادگی، رفتار با زیردستان و رفتار با همسایگان تغییر مثبتی ایجاد نشده باشد، پس چه فایده؟
آیا با وجود این می توانیم معضلات را پشت سرگذاشته و به سوی اسلامی تر شدن جامعه، قدمی برداریم؟
به عنوان مثال، جامعه ما با وجود معضل دامن سوز بدحجابی، بی عفتی و بی حیائی و رشد ابتذال در برخی از روابط اجتماعی نامحرمان، كه در حال حاضر نگرانی فرهنگی زیادی را در تكرار تاریخ سرنوشت مسلمانان اندلس (شكست بر اثر فساد جنسی)، هشدار می دهد، آیا از رهگذر این ماه معنوی، قدمی جدی تر در اصلاح و تزكیه طی كرده است؟ كه در غیر این صورت، مفهوم روزه داری را صرفا در تحمل تشنگی و گرسنگی، محدود كرده و هیچ عنایتی به ارتقای عملكردماننوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 شهریور 1390 توسط afsh 842
درباره وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما راجع به این وب لاگ

نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی