تبلیغات
matalebe jaleb - رابطه دختر و پسر اشکالی ندارد اگر ...
لطفا نظراتتون رو به یاهو آیدی من بفرستیدafsh842@yahoo.com

هر نوع ارتباط با جنس مخالف به حساسیت و مواظبت خاصّ نیاز دارد؛ زیرا جاذبه طبیعی و زیستی دختر و پسر، به ویژه در سنین جوانی، زمینه انحراف ارتباطهای انسانی را فراهم می‏سازد و ارتباطها را تحت تأثیر قرار می‏دهد. بنابراین، حتّی‏ در روابط آموزشی نباید از آفاتی كه در جاذبه‏های زیستی ریشه دارد، غفلت كرد؛ زیرا روابط انسانی سخت از این ناحیه آسیب می‏پذیرد و به انحراف می‏گراید. بر این اساس، شارع مقدس به ما هشدار می‏دهد كه هر گاه دو غیر همجنس، در قالب هر ارتباطی، در مكانی خلوت و دور از دید دیگران قرار گیرند شیطان نیز با آن‏ها خواهد بود و روابط صحیح را تهدید می‏كند.

نكته دیگری كه حساسیت این نوع ارتباط را فزونی می‏بخشد، پیامد منفی شكست یا منحرف شدن روابط انسانی از ناحیه جاذبه جنسی و زیستی است. اگر ارتباط درستی از این ناحیه به انحراف گراید، سبب از دست رفتن آبرو و حیثیت اجتماعی و سرمایه زندگی و ارزش و كرامت انسانی دو طرف می‏گردد كه هرگز جبران‏پذیر نیست؛ هر چند آسیب‏های دیگر چون شكست مادی و ناتوانی در یادگیری و یاددهی و از دست رفتن فرصت‏ها قابل جبران و ترمیم می‏نماید. از سوی دیگر، گستردگی تأثیر آسیب بر آمده از جاذبه جنسی به گونه‏ای است كه تنها به دو طرف رابطه محدود نمی‏شود و افراد بسیار و حتّی‏ نسل بشر را فرا می‏گیرد. این آسیب كه به فروپاشی خانواده‏ها می‏انجامد و طهارت نسل آدمی را نابود می‏سازد، در آغاز چنین عمیق و گسترده نمی‏نماید. تجربه خسارت دیدگان این عرصه نشان می‏دهد كه افراد خسارت دیده هرگز در آغاز عمق فاجعه را درك نمی‏كردند و تصور خروج از جاده عصمت و تقوا حتّی‏ برای یك لحظه در خاطرشان نمی‏گنجید. نكته دیگری كه در آسیب‏های ناشی از جاذبه جنسی قابل توجّه می‏نماید، تهدید مستمر و لحظه به لحظه است؛ یعنی دیگر عوامل برای آسیب رساندن به روابط انسانی به فراهم بودن شرایط و زمینه‏های زمانی و مكانی خاصّ نیازمندند؛ ولی آسیب و انحراف ناشی از جاذبه جنسی چنان قوی و نافذ است كه به هیچ شرطی نیازمند نیست. این عامل چنان قدرتمند است كه شرایط را تحت الشعاع قرار می‏دهد و به تناسب خواست خود رقم می‏زند. همین ویژگی سبب می‏شود روابط انسانی همواره از این ناحیه در معرض تهدید قرار گیرد. پس انسان هوشیار نباید حتّی‏ یك لحظه خود را از این تهدید در امان ببیند و احساس آرامش و اطمینان كند.

رابطه دختر و پسر به انحای مختلف اگر مفسده‏ای نداشته باشد و خوف وقوع در حرام نباشد و از روی شهوت صورت نگیرد، اشكالی ندارد، ولی خلوت كردن دختر و پسر نامحرم اعم از فامیل و غیر فامیل در اتاق یا خانه دربسته كه محل رفت و آمد دیگران نباشد، حرام است. چه به عبادت یا به بحث و جدل اشتغال داشته باشند، زیرا غریزه جنسی و وسوسه شیطانی ممكن است هر لحظه انسان را از مسیر خارج بكند.

برای تنبیه و بیداری به چند حدیث اكتفا می‏كنیم:

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: "الشهوات سموم قاتلات؛(1) شهوت‏ها و خواهش‏های نفسانی زهرهای كشنده‏اند" و نیز فرمود: "طهروا انفسكم من دنس الشهوات تدركو رفیع الدرجات؛ نفس خود را از پلیدی شهوت رانی پاك سازید تا به درجه‏های بلند آخرت دست یابید".(2)

قال رسول اللَّه(ص): "جاهدوا انفسكم علی شهواتكم تحلّ قلوبكم الحكمة؛(3) با شهوت تان مبارزه كنید تا حكمت در دل‏های شما وارد گردد".

یكی از نصیحت‏های ابلیس به حضرت موسی(ع) این بود: "لا تخل بامرأة ولا تخل بك فانه لا یخلو رجل بامرأة و لا تخلو به الا كنت صاحبه دون اصحابی؛(4) هیچ وقت با زنی خلوت نكن و (نگذار) زنی با تو خلوت كند، زیرا هر گاه مردی با زنی خلوت می‏كند، من در كنار آن دو هستم (و آنان را وسوسه می‏كنم".

با توجّه به شرایط خاص دوران جوانی، طولانی بودن دوران تجرّدِ غالب دانشجویان و خطرات جدّی تمایلات آشكار و پنهان غرائز نفسانی، لازم است برادران و خواهران دانشجو روابط خود را از نظر كمّی و كیفی تحت كنترل قرار دهند و در سطح ضرورت حفظ كنند. بنابراین، توصیه اكید ما این است كه:

      اولاً، اگر ضرورتی ایجاب نمی‏كند حتّی الامكان چنین روابطی با نامحرم برقرار نشود و خواهران دانشجو در مقابل افراد نا محرم، رفتاری متكبّرانه داشته باشند نه رفتاری صمیمانه. اینكه در احكام شرعی می‏فرمایند در غیر ضرورت مثلاً مكروه است مرد با زن هم صحبت شود، مخصوصا مرد و زن جوان، به این دلیل است كه چه بسا همین هم صحبت شدنها، غرایز جنسی افراد را تحریك كند و یك اُلفت و محبّت شهوانی بین مرد و زن ایجاد گردد و نقطه آغازی برای غوطه‏ور شدن در انحراف و فاسد شود. در هر حال انسان باید دقیقا درون خود را بكاود و باطنش را عمیقا مطالعه كند كه مثلاً صحبت كردن با افراد نامحرم چه ضرورتی برای او دارد.

      ثانیا: در صورت ناچاری و ضرورت، روابط با نامحرم تا آنجا كه به شكستن حریم احكام الهی منجر نشود، اشكالی ندارد. بنابراین، گفتگو و نگاه‏های متعارف بدون قصد لذّت و ریبه، اشكالی ندارد. امّا با این حال، حتی‏الامكان لازم است در كلاسها به گونه‏ای باشند كه كمترین اختلاط پدید آید و در برخورد و گفتگو، هنجارهای شرعی زیر رعایت شود:

      1ـ از گفتگوهای تحریك كننده پرهیز شود.

      2ـ از نگاه‏های آلوده و شهوانی خودداری شود.

      3ـ حجاب شرعی رعایت شود.

      4ـ قصد تلذّذ و ریبه در كار نباشد.

      5ـ دو نفر نامحرم در محیط بسته، تنها نمانند.

 

پی نوشت‏ها:

1. غررالحكم، ج 1، ص 30.

2. همان، ج 2، ص 472.

3. مجموعه ورام، ج 2، ص 122.

4. بحارالانوار، ج 69، ص 197.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 تیر 1390 توسط afsh 842
درباره وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما راجع به این وب لاگ

نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی